Народився Семен Якович у Полтаві, у 1932р. закінчив Харківський Фізико-матаматичн й ін-т, у 1933-1955рр працював у Фізико-Технічному ін-ті АН УРСР (Харків), з 1955р – завідувач лабораторією і заступник директора Інстируту Радіофізики і Електроніки АН УРСР (Харків), професор Харківського політехнічного ін-ту.
Основні наукові роботи відносяться до радіофізики і радіоастрономії, один із початківців заснування радіоастрономії у СРСР!
Ще у 1938 р у Харкові вперше у світі було створено трикоординатний імпульсний радіолокатор із довжиною хвилі 64см, який і пройшов, за позпосередньою участью Семена Яковича, бойові випробування під час Другої світової війни: евакуйований із Харкова унікалний радіолокатор був основним в системі повітряної оборони Москви! Він не лише став завчасно сповіщати про наближення повітряного противника, а й міг видавати точні цілевказівки для зенітної артилерії!
Після війни під його керівництвом була створена перша в Україні радіоастрономічна обсерваторія, розроблене радіоастрономічне обладнання, у т.ч. оригінальні радіотелескопи з елекричним управліням проміня, працючого у декаметровому діапазоні.
Разом з колегами і учнями створив найбільші радіоастрономічні системи декаметрових хвиль, унікальні за своєю чутливістю і роздільною просторовою здатністю – радіотелескоп УТР-2 і радіоінтерермометри “Уран”! З їх топомогою одержано результати світового (!!!) рівня: складено перший каталог космічних джерел декаметрового випромінювання (понад 4000 дискретних об’єктів!), вивчено особливості незбуреного і спорадичного радіовипромінювання Сонця, виявлено імпульси у випромінюванні пульсарів і ряд нових закономірнстей у розподілі радіояскравості протяжних утворень!
Грандіозний УТР-2, запущений ще у 1972р (с.Гракове, Зміївського р-ну Харківської обл.) і досі залишається найчутливішим радіотелескопом декаметрового діапазону у світі! Створення радіоінтерферометричної системи “Уран” із чотирьох радіоінтерферометрів (у Змієві, під Полтавою, під Одесою та під Львовом) забезпечило рекордне розділення об’єктів на небесній сфері в одну кутову секунду, – таке, як в оптичних телескопів!
У 1985 році Семен Якович, на базі радіоастрономічного сектора ІРЕ створює новий Інститут Радіоастрономії АН УРСР! Де і стає завідуючим відділом!
Автор понад 80 наукових праць! Лауреат Сталінської премії (1952), мав медаль “За оборону Москви” та “За доблесну працю у ВВВ 1941-1945рр”, три Ордени “Трудового Червоного Прапора”, Ордени “За заслуги” ІІІ-го, ІІ-го і І-го ступеня, Золоту медаль АН СРСР О.Попова, звання “Заслужений діяч науки і техніки України”, премії та медалі Євразійського астрономічного тов-ва!
Серед учнів Семена Яковича члени-кореспонденти НАН України А.В.Мень і О.О.Коноваленко, 9 (!!!) лауреатів Державних премій СРСР та України, понад ТРИДЦЯТЬ кандидатів і СІМ докторів наук!
У 2000 році на його честь було названо астероїд 18119 Брауде!
У 2007 році Національною Академією Наук України було засновано Премію ім.С.Я.Брауде, що вручається Відділенням фізики і астрономії НАН України за видатні наукові роботи в галузі радіофізики і радіоастрономії!
Автор Шевела Юрій – Музей Фантастики та Космонавтики