Полтавська Гравіметрична Обсерваторія (ПГО) була заснована у 1926р за ініціативою відомого астронома і геофізика О.Я.Орлова(1880-1954), котрий ще у 1924р на З’їзді по Вивченню природних виробничих сил України (у Харкові) запропонував скласти гравіметричну карту республіки, для подальшого використання її при пошуках корисних копалин.
Спочатку вона підпорядковувалась Українській Головній палаті мір та ваг (мала назву Магніто-гравітаційна станція), у 1936р передана до АН УРСР, а з 1964р входить до складу Ін-ту геофізики ім.Субботіна, в якості філіалу цього ін-та.
Днем відкриття обсерваторії її засновник О.Я.Орлов вважав 7 квітня 1926р, коли у Полтаві був закладен вихідний пункт для виконання гравіметричної зйомки України і заснування гравіметричних зв’язків з іншими опорними пунктами СРСР і Потсдамом, як центром Європейської гравіметричної мережі.
ПГО є фундаментальним гравіметричним пунктом зв’язаним зі світовою гравіметричною мережею, на якому впродовж багатьох років виконані вимірювання сил тяжіння (у т.ч. і абсолютні значення цієї величини), виконані величезні обсяги робіт з гравіметричного картографування території України, в результаті яких була створена гравіметрична карта, необхідна при пошуках корисних копалин. Відкриті ряд гравітаційних аномалій, в районах яких геологами були знайдені поклади нафти і газу, ведуться пошукові роботи по проблемі провісників землетрусів, ведуться дослідження динаміки поверхневих шарів земної поверхні з метою виявлення закономірностей деформації земної поверхні екзогенного походження.
За період 1930-1997рр ПГО виконала великий об’єм досліджень приливних деформацій Землі – приливи в твердій Землі аналогічні морським приливам від впливу Сонця і Місяця! Ці дослідження були виконані за допомогою надзвичайно чутливих та високоточних нахиломірів, гравіметрів та деформографів. Астрономічні спостереження за змінами широти Полтави, здійснювались за допомогою зеніт-телескопів Цейса і Бамберга, призмової астролябії Данжона, зеніт-телескопу ЗТЛ-180, на телескопі АВР-2 ведуться візуальні спостереження покриття зірок Місяцем (в рамках відп. Міжнародної служби), а введений у дію у 1992р радіотелескоп УРАН-2 (с.Степанівка, Полт.р-ну) входить у мережу радіотелескопів АН України і має статус – Національного надбання України!
З 2001р в ПГО у перманентному режимі проводяться GPS спостереження, – Полтавська GPS-станція входить до Української мережі станцій космічної геодезії та геодинаміки!
Основними напрямками наукової діяльності ПГО є:
- Вивчення обертового руху Землі та пов’язаних з ними геодинамічних явищ методами космічної геодезії та оптичної астрометрії;
- Вивчення динаміки земної кори та сили тяжіння на основі геодезичних та геофізичних спостережень;
- Геофізичні дослідження з проблеми прогнозу землетрусів;
- Вивчення джерел космічного радіовипромінювання у декаметровому випромінювання радіохвиль.
Упродовж існування ПГО, багато відомих вчених були її співробітниками, серед яких: О.Я.Орлов(1880-1954) – чл.-корр. АН СРСР, академік АН УРСР, Є.П.Федоров(1909-1986) – академік АН УРСР, З.М.Аксентьєва(1900-1969) – чл.-корр. АН УРСР, М.А.Попов(1910-1985) – доктор ф.-м. наук, В.Г.Баленко(1923-2009) – доктор ф.-м. наук, Я.С.Яцків(1940) – академік НАН України.
Працівники обсерваторії проводять екскурсії, відвідувачі мають можливість спостерігати у телескоп кратери на Місяці, кільця Сатурна та ін. небесні світила!
Автор Шевела Юрій – Музей Фантастики та Космонавтики