Народився Дмитро Дмитрович у м.Одеса у дворянській родині: дід Дмитро Павлович Максутов(1832-1889) – князь, контр-адмірал, головний правитель руської Америки; батько Дмитро Дмитрович Максутов – морський офіцер, капітан 1-го рангу, служив у Чорноморській ескадрі, був прес-аташе при російській місії у Туреччині, а після революції – Головний доглядач пристані на Гудзоні у США!
Рано зацікавившись астрономією Дмитро Дмитрович вже у 12 років виготовив свій власний телескоп-рефлектор (діам. 180мм), а у 15 років його обирають членом «Русского астрономического об-ва» (Одеська філія)! У 1913р закінчує Одеський Кадетський корпус, а у 1914р – Миколаєвське Військово-інженерне уч-ще у Петербурзі (нині Військовий Інженерно-технічний ун-т.
З 1921р працює над астрономічною оптикою у Фізичному ін-ті Одеського ун-ту, – тут і починається його наукова діяльність у сфері теорії астрономічного приладобудування! У 1924р вперше запропонував т.н. компенсаційний метод дослідження дзеркал: цей методика був успішно реалізована при виготовленні 2,6-метрового дзеркала рефлектора ЗТШ Кримської астрофізичної обсерваторії. З 1930р Д.Д.Максутов стає організатором і Керівником Лабораторії Астрономічної оптики Ленінградського оптичного ін-ту, – який згодом стає Центром астрономічного приладобудування у СРСР!
В ці роки Д.Д.Максутов всерйоз починає займатись винахідницькою діяльністю, найвідомішими з яких є Меніскова система оптичних приладів(1941), що носить його ім’я і до нашого часу використовується у телескопобудуванні; створив новий тип телескопа, заснованого на менісковій оптичній системі, який поєднує в собі багато переваг як рефрактора, так і параболічного рефлектора, і відрізняється простотою конструкції і гарною якістю; створив оптику для низки унікальних астрономічних інструментів!
Автор понад 40 (!!!) книжок з астрономічної оптики!
gallery ids=”1736,1737″]
Був двічі Лауреатом Сталінської премії( (1941, 1946), Кавалером двох «Орденів Леніна», Ордену «Знак Почета», мав Медалі «За доблестный труд в ВОВ», «Grand Prix» на Всесвітній виставці у Брюселі (1958), «Велику Золоту Медаль ВДНГ СРСР».
Ім’я Д.Д.Максутова носить один з Місячних кратерів («Максутов») і названа мала планета №2568 – Maksutov (відкрита за допомогою телескопа системи Максутова!)
Автор Шевела Юрій – Музей Фантастики та Космонавтики