Будівля, в якій відкрито Планетарій, має довгу історію: у 1912-1914рр, для потреб єврейської громади, за проектом архітектора Юлія Семеновича Цауне, була побудована синагога. Від назви провулку, в якому вона розташована, (Мордвинівський, – нині пров.Кравцова) отримала народу назву – Мордвинівська синагога.
У 1936р єврейська громада «добровільно» передала будівлю для потреб радянського клубу.
Під час Другої світової війни будівля була майже повністю зруйнована і 14 років простояла покинутою.
Завдяки зусиллям відомого астронома Миколи Павловича Барабашова, будівлю було перебудовано спеціально під планетарій – побудовано «яйцеподібний» дерев’яний купол діаметром 8 м. і 21 квітня 1957 року урочисто відкрито!
Першим встановленим апаратом був «Планетарій УП-4», а у 1962р його замінили на німецький «Малий Цейс», котрий працював до 1975р.
У 1970р було придбано німецький апарат «Середній Цейс», для встановлення якого було повністю реконструйовано будівлю, і на зміну купола 8м був встановлений купол діам. 15м!
19 лютого 1975 року, при проведенні у Харкові Всесоюзного семінару Директорів Планетаріїв СРСР, відбулося урочисте відкриття оновленого Планетарію, з апаратом «Середній Цейс» з програмним управлінням – ПЕРШОГО апарата-автомата у СРСР!
У 2011р у планетарії відкрився Малий Зоряний зал і Зал з Віртуальним телескопом, – тепер відвідувачі можуть спостерігати за зоряним небом і вдень!
Протягом 2014р завдяки зусиллям працівників Планетарію у Великому Зоряному залі було встановлено нове обладнання і вже з лютого 2015р демонструються пізнавальні сферичні відео-шоу!
У 2017р повно-сферична FullDome відео-система була настроєна таким чином, що якість демонстрації відео на усьому куполі аналогічна демонстраціям програм в найкращих сучасних Планетаріях світу!
Є у Харківському Планетарії діє Музей Космосу, котрий постійно оновлюється. У 2012р проведена повна реконструкція Музею, встановлені нові експонати: моделі ракет-носіїв і космічних апаратів, фігура Ю.О.Гагаріна та ін. За період 2012-21014рр Музей поповнився експонатами: моделі «Луноход-1», «Мир», МКС, «Союз-Аполлон», «Вояджер», маятник Фуко та ін.
З перших днів роботи Планетарію були створені Астрономічні гуртки для різних вікових категорій. Вихованці гуртків приймали участь у спостереженнях за зоряним небом, у Всесоюзних Астрономічних олімпіадах, зльотах Юних астрономів!
Постійно працює Науково-популярний Лекторій, для роботи якого була створена Вчена рада Планетарію.
Починаючи з 1970р на базі Планетарію працюють семінари з підвищення кваліфікації вчителів, що викладають астрономію у школах і технікумах!
Автор Шевела Юрій – Музей Фантастики та Космонавтики