У Північній півкулі спостерігати їх можна в літні місяці – це червень і липень на географічних широтах від 48° до 65°, в Південній півкулі – грудень і січень на широтах від 45° до 65°.
Щоб побачити їх потрібно дивитись на північний захід орієнтовно через годину після заходу Сонця, або на північний схід за кілька годин до світанку.
Сезон сріблястих хмар у Північній півкулі офіційно розпочався! Перша така хмара була виявлена космічним кораблем NASA AIM в середині Полярного кола 17 травня 2020 року. Це один з найбільш ранніх появ сріблястих хмар у 14-річній історії спостережень.
“У попередні роки ми бачили, як перші сріблясті хмари з’являлися між 15 і 27 травня”, – сказала Кора Рендалл, член наукової команди AIM в Університеті Колорадо. “Лише один раз, у 2013 році (15 травня) сезон розпочався раніше”.
У період з 1 по 17 травня мезосфера значно охолола та насичилась вологою. Таким чином 2020 рік став другим найхолоднішим та третім найвологішим роком під час спостережень космічним кораблем AIM. Це означає, що цьогоріч сріблясті хмари будуть помітні в широтах, де зазвичай вони не проявлялись. Так як, до прикладу, минулого літа вони розповсюдились на південь, аж до Лос-Анджелесу та Лас-Вегасу, встановивши рекорди для цих низьких широт.
Сріблясті хмари досі не вивчено. Це порівняно молоде метеорологічне явище — не існує даних про їх спостереження до 1885 року. Сріблясті хмари є дуже цікавим об’єктом для наукових спостережень. Їх вивчають з Землі та космосу за допомогою ракетних зондів та супутника AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere), який запущений NASA 25 квітня 2007 року. Він вивчає сріблясті хмари з орбіти. Ось як вони виглядають з космосу на знімку з супутника AIM.
Відрізнити їх легко. В той час як звичайні хмари у нічному небі виглядають темними, або взагалі зникають – сріблясті хмари виглядають підсвіченими і через них зазвичай проглядаються зірки.
Вчені до цих пір сперечаються про природу сріблястих хмар, які, на відміну від низьких тропосферних хмар, знаходяться в зоні активної взаємодії земної атмосфери з космічним простором. В даний час сріблясті хмари є одним з основних джерел інформації про рух повітряних мас у верхніх шарах атмосфери.
Нічні хмари або сріблясті хмари складаються з дрібних кристалів водяного льоду до 100 нм у діаметрі й існують на висоті близько 76—85 км, вище, ніж будь-які інші хмари в земній атмосфері. Хмари в нижній частині атмосфери Землі формуються, коли вода збирається на частинках пилу, але сріблясті хмари, на додачу до звичайного способу формування, можуть утворюватися безпосередньо з парів води.
Дані супутника АІМ свідчать, що для формування сріблястих хмар потрібні водяна пара, пил і дуже низька температура. Джерела пилу й парів води у верхніх шарах атмосфери ще точно не відомі. Пил, імовірно, походить з мікрометеорів, хоча можливими джерелами є також частинки вулканічного попелу й пилу з тропосфери. Пара може підніматися через проміжки в тропопаузі, а також формуватися внаслідок реакції метану з гідроксильними групами в стратосфері.
Останніми роками росте кількість фактів, що доводять, що однією з причин появи сріблястих хмар є глобальне потепління.
В кінці травня 2017 року спостерігачі в Європі стали помічати, як на заході Сонця над західним горизонтом звиваються сяючі блакитні локони, що означають початок літнього сезону сріблястих хмар. Але потім вони зникли.
Куди? Дослідники зрозуміли це тільки зараз: в полярній мезосфері — області у верхній атмосфері, де формуються сріблясті хмари — була зафіксована “тепла хвиля”, і тепла температура розвіяла хмари.
На початку травня річна мезосфера, як зазвичай, охолоджувалася, наближаючись до температури, необхідної для утворення сріблястих хмар, — розповідає вона. — Але відразу після 21 травня температура в полярній області перестала падати і протягом наступного тижня виросла на декілька градусів. Як результат — річна температура мезосфери в 2017 стала найвищою за останнє десятиліття
Ми не знаємо, чому мезосфера прогрілася. Ймовірно, це складний процес, пов’язаний з поширенням атмосферних теплих повітряних хвиль, які впливають на потік повітря і тепла у верхніх шарах атмосфери.
— Кора Рендалл, професор і завідувач Відділом наук про космос і океанології Університету Колорадо, що працює з з даними про температуру, отримані за допомогою мікрохвильового радіометра Microwave Limb Sounder на борту супутника NASA AIM.
Дані останніх днів свідчать, що в північна мезосфера знову починає охолоджуватись. Сріблясті хмари починають проявлятися у північних широтах. Уже досить скоро їх можна буде побачити і в Україні. Тому не оминіть нагоди увечері глянути на небо, там де заходило Сонце, щоб побачити це цікаве і рідкісне атмосферне явище.
Джерела:
Матеріал з Вікіпедії — Сріблясті хмари.
Сріблясті хмари
Неймовірні природні явища нашої планети
[…] Триває період вечірніх і ранкових спостережень сріблястих хмар. Детальніше про них можна дізнатись із статті наших колег. […]
[…] Триває період вечірніх і ранкових спостережень сріблястих хмар. Детальніше про них можна дізнатись із статті. […]
[…] Сезон сріблястих хмар в Північній півкулі […]