Особливістю цього повного затемнення є те, що воно відбудеться під час так званого “Супермісяця” – коли супутник Землі проходить перигей (найближчу до Землі точку своєї орбіти). Таким чином його видимий діаметр збільшиться приблизно на 8% відносно середнього значення. Також затемнення співпало з так званим “блакитним Місяцем” – друга повня за один календарний місяць.
Ці явища – затемнення Супермісяця і блакитний Місяць не такі і рідкісні. Рідкісним є те, що вони припадають на один і той самий час 31 січня 2018 року. Востаннє земляни спостерігали таке аж у березні 1866 року!!
Місяць торкнеться земної півтіні 31 січня о 12:51 за київським часом – в цей час почнеться напівтіньове затемнення, що непомітне неозброєним оком. О 13:48 Місяць повністю зануриться в земну півтінь – початок часткового затемнення: в цей час буде добре помітно потемніння східного місячного лімба.
О 14:51 Місяць повністю зануриться в земну тінь – в цей час почнеться повне затемнення. О 15:30 настає максимальна фаза повного затемнення – Місяць опиниться поблизу центру земної тіні: в цей момент потемніння (почервоніння) буде максимальним.
О 16:07 Місяць починає виходити із земної тіні – кінець повного затемнення і початок його часткових фаз. О 17:11 Місяць повністю виходить із земної тіні – кінець часткових фаз і початок напівтіньового затемнення. О 18:08 Місяць повністю виходить із земної півтіні – кінець затемнення.
Як бачимо для України умови для спостереження цього затемнення не сприятливі. Місяць сходить о 16:33 за Київським часом. У цей час він вже частково вийде із тіні нашої планети. Після настання темряви, о 17:11 завершується часткова фаза затемнення, тобто Місяць повністю вийде із тіні. Щоб зафіксувати напівтіньове затемнення, що буде помітне у цей час в Україні радимо скористатися фототехнікою, візуально буде важко помітити зміни освітлення місячного диску.
Але є хороші новини! Трансляцію затемення можна спостерігати від обсерваторії Griffith. Початок о 12:45 за Києвом.
NASA TV також буде транслювати цю подію з кількох різних обсерваторій та телескопів. Початок о 12:30 за Києвом.
Вдалих спостережень!