Напевно кожен з нас дивлячись на незліченну кількість зірок, думав чи є життя десь там, на інших планетах, чи самотні ми у цьому безкрайньому Всесвіті? Наукова фантастика дає нам свою відповідь на ці питання – достатньо пригадати всесвітньо відомі твори Герберта Веллса, Артура Кларка, Станіслава Лема та багатьох інших.
Цікаво, що окремі представники людства ще з давніх-давен вважали, що ми не є самотніми. До наших часів зберігся вислів давньогрецького філософа Метродора –
«Вважати Землю єдиним населеним світом в безмежному просторі було б такої ж безглуздістю, як стверджувати, що на величезному засіяному полі міг би вирости тільки один пшеничний колос».
Подібних поглядів дотримувались і інші філософи та вчені, тут можна пригадати Демокрита, Лукреція Кара, Джордано Бруно, Вільяма Гершеля та Християна Гюйгенса. Навіть на початку двадцятого сторіччя багато людей були впевнені, що на Марсі існує або існувала високорозвинена цивілізація, представники якої побудували марсіанські канали.
Доказами існування життя на Марсі вважалися також сезонні зміни кольору окремих ділянок планети, які нібито спричинені марсіанською рослинністю. Після отримання даних з космічних кораблів, які досліджували Марс, стало зрозуміло, що причиною змін кольору є пилові бурі та танення полярних шапок, а марсіанські канали виявилися оптичною ілюзією.
Також ми знаємо, що на інших планетах сонячної системи умови м’яко кажучи не дуже сприятливі для життя – величезні температура та тиск на Венері, відсутність атмосфери та холод на майже всіх супутниках планет (окрім Титану, який має щільну азотно-метанову атмосферу), величезний тиск та сила тяжіння у газових гігантів і таке інше. Здається існування життя за межами нашої планети є неможливим, але завдяки розвитку науки та техніки ми маємо дані, які не дозволяють відразу відкинути можливість існування позаземного життя. Так вже доведено, що в далекому минулому, близько 3 мільярдів років тому, на Марсі існувала рідка вода і були умови для існування простого життя у вигляді мікроорганізмів. До того ж у 1980-90 роках біологи виявили, що мікробне життя володіє здатністю виживати в екстремальних умовах – в гарячих джерелах, у солоних та лужних озерах, у сухих та холодних антарктичних пустелях і навіть у воді, що охолоджує ядерні реактори! Тобто якщо життя, хоча б і просте, може існувати в таких умовах на Землі, то чому б йому не існувати в схожих умовах на інших планетах та супутниках? Наприклад, на тому ж Марсі мікробне життя могло б існувати глибоко під шаром льоду, під поверхневі водні океани Європи та Енцеладу гіпотетично могли б містити життя у гідротермальних джерелах.
Втім до цього часу не знайдено жодних доказів які б остаточно підтвердили існування простого чи складного життя на Марсі й на інших планетах. Пошуком таких доказів і займається астробіологія. Ми вже згадували, що людство здавна шукало відповідь на питання чи є життя десь у всесвіті окрім Землі, але тільки нещодавно з’явились наукові та технічні можливості знайти відповідь і тому астробіологія стрімко розвивається. Втім астробіологи займаються не тільки пошуком життя за межами Землі, але і вивчають походження та еволюцію земного життя, бо це допоможе краще зрозуміти гіпотетичне позаземне життя.
Астробіологія шукає середовища, придатні для життя як у Сонячній системі так і за її межами і вона спирається на наукові досягнення астрономії, фізики, геології та багатьох інших наук. Також вивчаються можливості альтернативної біохімії, тобто можливості існування життя, яке використовує інші хімічні сполуки, аніж земне. На цей час у багатьох країнах діють астробіологічні центри та інститути, космічні агенції працюють над новими дослідницькими місіями, тому можна впевнено казати, що скоро людство отримає такі дані, які перевернуть наші уявлення про життя і всесвіт.
Кількість “потенційно населених планет”, що астрономи знаходять, продовжує зростати. Ми, здається, все ближче і ближче до відповіді на питання “Чи самотні ми у Всесвіті?”
Але чи повинні ми шукати життя в іншому місці? Якби ми знайшли життя в одному з цих світів, ми повинні спробувати зв’язатися з істотами, що можуть жити там? Це розумно? Перегляньте це відео від TED-Ed у перекладі та озвученні проекту Цікава наука. Більше відео тут