30 червня у світі відзначають Asteroid Day — це міжнародна інформаційна кампанія, націлена на висвітлення астероїдної небезпеки і можливі методи запобігання зіткнень астероїдів із Землею. День астероїда відзначається з 2015 року і дата вибрана не випадково — саме в цей день із Землею зіткнувся Тунгуський метеорит, що призвело до наймасштабнішої астероїдної катастрофи в сучасній історії.
Заснування Дня астероїда.
У грудні 2016 року День Астероїда був офіційно задекларований на Генеральній Асамблеї ООН. Ініціаторами Дня Астероїда є режисер Гріг Ріхтерс, виконавчий директор фонду Фонду B612 Даніка Ремі, астронавт NASA Рассел Швайкарт, і Брайан Мей — гітарист групи Queen і астрофізик. Декларацію Дня Астероїда підписали багато видатних учених, технологи, діячі культури, підприємці (серед них – Річард Докінз, Білл Най, Пітер Гебріел, Олексій Леонов, Кіп Торн, Мартін Джон Ріс, Браян Кокс та інші).
На фото ліворуч Мартін Джон Ріс — британський космолог і астрофізик. Посередині — Гріг Ріхтерс — режисер фільму “51 градус на північ” (фільм-катастрофа про падіння великого астероїда на Лондон). Праворуч — Браян Мей. Після показу фільму на фестивалі Starmus Festival в 2014 році, Ріхтерс і Мей оголосили про організацію Дня Астероїда.
Декларація Дня Астероїда
Робочою групою Дня Астероїда складено декларацію під назвою “Декларація 100X”, яка звернена до вчених і технологів із закликом підтримки ідеї порятунку Землі від майбутніх зіткнень з астероїдами. Однак декларація може бути підписана не тільки фахівцями, але і будь-якими громадянами, зацікавленими у вирішенні цієї проблеми. У травні 2017 року, декларацію підписали сотні знаменитостей і більш ніж 40 тисяч громадян різних країн.
У декларації зазначено три основні мети:
- За допомогою урядових, приватних та благодійних організацій привернути існуючі технології для виявлення і моніторингу навколоземних астероїдів, які несуть потенційну загрозу для населення Землі.
- Досягти стократного збільшення числа виявлених астероїдів і довести його до 100 тисяч протягом 10 років.
- Прийняття Дня Астероїда по всьому світу з метою підвищення інформованості населення про астероїдної небезпеки і можливі методи її запобігання. З офіційним прийняттям Дня Астероїда в ООН в 2016 році, можна вважати, що ця мета виконана.
Детальніше про астероїди
Астероїди вважають залишками протопланетного диска, що залишилися після формування Сонячної системи. Орбіти більшості відомих астероїдів розташовані між орбітами Марса й Юпітера – у так званому головному поясі астероїдів.
Головний пояс астероїдів (білі цятки), троянці та греки Юпітера (зелені цятки) та астероїди групи Хільди (помаранчеві цятки). Дані JPL на 14 серпня 2006 року.
Відомі астероїди Y8, QF24, XW224, XP91 та невідомий об’єкт на знімках з земного телескопу
Станом на 27 березня 2013 року в базі даних Центру малих планет налічувалось 99 992 812 об’єктів, у 611 198 визначено орбіти і їм надано постійний номер.
17 766 з них мали офіційно затверджені назви. Дослідники припускають, що в головному поясі астероїдів має бути від 1,1 до 1,9 мільйона об’єктів, що мають розмір понад 1 км у поперечнику.
Зелені (греки) та троянські астероїди з обох боків Юпітера рухаються навколо Сонця приблизно з такими ж швидкостями, як і Юпітер, і утримуються на своїх орбітах шляхом гравітаційного балансу між Юпітером і Сонцем (які приблизно рівномірно розташовані від скупчень астероїдів).
Головний пояс не єдине місце скупчення малих тіл Сонячної системи. Подібними місцями є пояс Койпера за орбітою Нептуна, а також скупчення об’єктів розсіяного диску і хмари Оорта.
Малюнок, що ілюструє вигляд Хмари Оорта навколо Сонячної системи.
Пошук астеродів
Пошуком астероїдів, комет, потенційно-небезпечних навколоземних об’єктів займаються по всьому світу спеціалізовані обсерваторії, наукові інститути, використовуючі як земні так і космічні телескопи. Серед програм, що займаються пошуком малих тіл Сонячної системи можна виділити наступні: Spacewatch, NEOWISE, Pan-STARRS, Siding Spring Survey , Catalina Sky Survey, LINEAR, PLS, T1S, IASC, AIDA.
Чи досліджують астероїди в Україні? Згідно статті, розміщеній на порталі Головної астрономічної обсерваторії НАН України, обсерваторія має у своєму складі лабораторію фізики малих тіл Сонячної системи. Її науковці досліджують широке коло питань, пов’язаних з природою комет і астероїдів. У ГАО працювали відомі дослідники малих тіл В.П. Конопльова та Л.М. Шульман. Слід сказати, що астрономи-аматори теж долучаються до обробки величезної кількості знімків та астро- фотометричних даних великих проектів, таким чином роблячи свій вклад у виявленні таких об’єктів якнайраніше. Як це відбувається ми писали у статті Catalina Sky Survey – участь українських астрономів-аматорів у програмі пошуку астероїдів.
Що стосується програмного забезпечення для таких цілей, то можливо вам буде цікаво почитати про https://dou.ua/lenta/articles/dou-projector-colitec/?utm_source=20170620″ rel=”noopener” target=”_blank”>CoLiTec – софт української команди розробників на чолі з професором Вадимом Саваневичем, що допомагає астрономам у автоматизованому виявленні потенційно небезпечних об’єктів (і не тільки), обробляючи серії цифрових кадрів з телескопів різних обсерваторій в режимі реального часу.
Asteroid Day is a global day of education to help protect Earth from asteroids.
Asteroid Day is a global awareness campaign where people from around the world come together to learn about asteroids, the impact hazard they may pose, and what we can do to protect our planet, families, communities, and future generations from future asteroid impacts.
Офіційний сайт Asteroid Day – тут 30 червня очікується цілодобовий live-stream, де виступатимуть відомі вчені та досліднии, громадські діячі та висвітлюватимуться питання астероїдної (НЕ)безпеки.
За матеріалами ресурсів:
Asteroid Day
День астероида
Asteroid – Wikipedia, the free encyclopedia
Астероїд
Jupiter by PETER CAWDRON
ГАО НАН України – День астероїда