Продовжимо розбір відповідального завдання по вибору першого телескопа 🙂
Якщо ви ще не визначилася з видом телескопу: рефрактор, рефлектор чи катадіоптрик – радимо почитати попередню статтю Як вибрати телескоп? Частина 1 – Види телескопів
Обрали бренд? Так? Тепер не забудьте головне – перегляньте ще раз характеристики телескопа. Почитайте огляди. Часто на телескопи існує націнка за бренд. Під іншою маркою продають точно такий самий телескоп як і у інших, дешевших брендів, але за завищеною ціною.
Найчастіше в наших широтах продають телескопи китайської фірми Synta, вони ж існують під назвою Sky-Watcher, Celestron, Arsenal, GSO (поправте мене, якщо помилився). Levenhuk, наприклад, продає аналогічні телескопи, але за вищою ціною.
Хоча багатьом подобається початкова комплектація Levenhuk-ів.
Тепер не менш важливий аспект, котрий потрібно розглянути перед купівлею – це монтування (“штатив”) телескопа. Тобто те, на чому телескоп буде стояти. Варто зауважити, що фактично серед всіх типів монтувань є моделі з приводами (моторчиками) та з GOTO (наведення на потрібний об’єкт з комп’ютера чи з пульта). Більшість телескопів встановлюються на: азимутальне або екваторіальне монтування.
Азимутальне монтування (альт-азимутальне) – просте і легке в експлуатації монтування, назване так, тому що його осі рухаються в двох напрямках – по висоті (altitude) та азимуті. Грубо кажучи – вгору-вниз та вліво-вправо. Ви знайомі з цим монтуванням – звичайний фотоапартний штатив по суті і є таким монтуванням. Для того, щоб навестись на об’єкт вам потрібно просто переміщати фотоапарат (в нашому випадку – телескоп) по двох осях – вертикально та горизонтально.
Альт-азимутальне монтування
Різновидом азимутального монтування є так зване монтування Добсона – запропонована американським любителем астрономії Джоном Добсоном. Являє собою “вилку”, яка стоїть на пластині. В основному використовується для великих важких телескопів системи Ньютона, достатньо проста для виготовлення вдома. Часто телескоп на монтування Добсона називають “Добсоном” :).
В продажі зустрічаються компактні телескопи на такому монтуванні, ставити їх можна, наприклад, на підвіконня.
Телескоп Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 12 на монтуванні Добсона”
- Легкість (в порівнянні з екваторіальним монтуванням) і простоту в користуванні
- Можливість використання для споглядання наземних об’єктів
- Ціна. Зазвичай (не враховуючи деякі моделі) прості монтування, особливо типу “Добсон” – дешевші ніж “екваторіали”
- Важко відстежувати об’єкт, потрібно постійно переміщати телескоп по двох осях.
- Астрофотографія на такому монтуванні – справа якщо не бездарна, то точно складна (хоча на моторизованих системах іноді можна).
Екваторіальне монтування типу EQ-1
Таке монтування більш складне в освоєнні, чого лише варта наука “виставитись на полярку”.
Але воно того варте – при освоєнні екваторіального монтування відкриваються можливості астрофотографії (якщо додати приводи, моторчики) – можна спробувати сили навіть на найпростіших монтуваннях типу EQ1 та аналогах.
Окрім того, на екваторіальних монтуваннях зазвичай присутні координатні круги, за допомогою яких можна знаходити будь-який об’єкт за його координатах.
До плюсів віднесемо:
- Зручність в користуванні після освоєння
- Можливість легко “відслідковувати” об’єкт
- Придатність для астрофото
- Можливість моторизації
До мінусів:
- Вага – монтування такого типу зазвичай набагато тяжчі ніж азимутальні, плюс на них присутні противаги
- Складність в освоєнні для новачка
- Не дуже придатні для наземних спостережень
- Більша ціна в порівнянні з простими азимутальними монтуваннями
Тому порада така – якщо ви плануєте спостерігати не лише астрономічні об’єкти, а і природу, чи, наприклад, телескопом буде користуватись дитина – можна купити телескоп на азимутальному монтуванні.
Як варіант – телескоп на простому екваторіальному монтуванні, типу EQ1 (якщо ви впевнені що будете дивитися на небо і астрономія точно буде вашим захопленням).
Якщо у вас є можливість виїздів за місто для спостережень, або заміський будинок, що дозволить мати громіздкий та важкий телескоп – можна придбати і великий “Добсон”. На такому монтуванні можна купити телескоп більшої апертури та за доступною ціною.
Останній варіант – у вас є час, місце і купа бажання освоїти екваторіальне монтування, а можливо і астрофотографію? Тоді ваш вибір це екваторіальне монтування середнього рівня – типу EQ3-2 (чи аналог – CG-4) і вище. Такі монтування можуть бути використані для початкового астрофото після оснащення моторами, деякі монтування такі приводи мають уже в комплекті.
Екваторіальне монтування типу EQ3-2